Kriptoloji Kitapları ve Filmleri


Lise yıllarında şifreli sorular hazırlar , bu konuda makaleler okurdum.

Kriptolojiyi kısaca özetleyip , detaya inmeden film ve kitap önerilerim olacak.

image_zps9f8cd401

Crypto- veya calypto – latincede gizli, bilinmeyen anlamındadır.”Cryptologyise”, bilinmeyene dair çalışma, gizlilik çalışması demektir. Dilimiz karşılığıyla „Kriptoloji’ kavramı, kriptografi, yani şifreleme bilimi, ve kriptosistemlerin kırılması ile ilgilenen kriptanaliz çalışma alanlarını barındırmaktadır. Bununla beraber pek çok zaman kriptografi ve kriptoloji birbiri yerine geçecek şekilde kullanılmaktadır. Kriptografinin tarihte görüldüğü ilk belirgin örnek olarak Julius Caesar‟ın MÖ 60-50 yıllarında roma alfabesindeki harflerin yerini değiştirerek oluşturduğu şifreleme yöntemini devlet haberleşmesinde kullanması örnek gösterilir. Bu yöntem şifrelenecek olan metindeki her harfin alfabede kendisinden 3 sonraki harfle değiştirilmesine dayanmaktadır. Kriptografi biliminin gelişimi her ne kadar bin yıllar boyunca sürmüş olsa da, asıl ivmelenme, son yüzyılda ve bilhassa bilgisayar çağı olarak nitelendirebileceğimiz son 50 yılda gerçekleşmiştir. Örneğin, 1920‟li yıllarda FBI, içki kaçakçılarının haberleşmesini çözebilmek bir araştırma ofisi kurmuştur. Hemen arkasından 2. Dünya savaşında kriptolojinin önemli bir rol oynadığını görüyoruz.

Bu örnekleri de 2 güzel filmde görebiliriz. Kriptolojiyi seviyorsanız , The Imitation Game ve  A Beautiful Mind filmlerini mutlaka izleyin.

5_2

Diğerleri direkt olarak kripoloji ile ilgili de olmasa genel olarak matematik ve bulmaca severler için izlenebilir film listesidir.

Filmler :

 1. The Imitation Game(2014) (Alan Turing hayatından esinlenilmiş en iyi kriptoloji filmi)
 2. A Beautiful Mind(2001)
 3. Zodiac(2007)
 4. Enigma(2001)
 5. Cube(1997) (Küp serisi tam olarak kriptolojiyi simgelemese de zeka oyunları tadında güzel bir seri)
 6. Cube2(2002)
 7. Cube Zero(2004)
 8. The Davinci Code(2006)
 9. Sneakers(1992)
 10. Pi(1998)
 11. Cryptogram(2011)_Short Movie

Kriptoloji günümüz dünyasında kullanılan çok yaygın bir bilim. Her birimizin günlük hayatımızda kullanıldığı en az 10 adet şifre kesin vardır. Telefon,pc,mail,kasa,…. şifreleri…

Her kitap fuarına gittiğimde en az 1 adet şifre ile ilgili kitap bakarım. Sizlere önereceğim kitaplar Tübitak kitapları ve yabancı dilde yazılan makaleler ve kitaplar olacak.

Kriptografi  , Bunu Ancak Dr. Ecco Çözer , Dr. Ecco’nun Şaşırtıcı Serüvenleri , Enigma , The Eleventh Hour (Çocuk Kitabı) , Daemon Serisi , Homeland , National Treasure (aynı zamanda filmi var)   kitaplarını oldukça seveceksiniz.

Son olarak Ödüllü Kriptoloji Soruları çözmenizi tavsiye ederim. Her ay düzenli olarak soruluyor. Gerçekten zor sorular da sorulabiliyor.

Basit bir şifre ile yazımı sonlandırayım.

özüonfsejyfoj@ğnbm.çön

3 comments on “Kriptoloji Kitapları ve Filmleri

 1. Geri bildirim: Duyuru_Geleneksel Ödüllü “Oyun Merdiveni” Zeka Oyunları Yarışması(3.Yarışma) | Oyun Merdiveni

Çözümünüzü veya yorumunuzu paylaşınız.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s