Film Önerisi _ İnterstellar(Uluslararası) _ 2014


Uzun süredir izlemek istediğim filmi %40 doluluğu olan güzel bir sinema salonunda bir arkadaşla izledik. Filmin 3 saat olması ilk başta korkutsa da , sıkılmadan izleyebiliyorsunuz.

Bu yazıyı bir bilim ve sinema sever olarak yazıyorum , eleştirmen değilim. Bana göre önemli noktaların altını çizip , yorumlarımı iletiyorum.

Konu ve senaryo açısından tartışılacak,eleştirilecek çok konu olmasına rağmen bahsetmemeyi düşünüyorum. Tartışmak/konuşmak isteyen olursa bana mail/özel yollarla ulaşabilirsiniz.

Dünyadan ayrılma sebebi izleyenlere saçma gelebilir ama bana göre güzel tespit. Çünkü bu dünya eninde sonunda insanları  besleyemeyecek,barındıramayacak. Uzayda bir yerlerde soyumuzu sürdürmemiz gerekiyor.

download

Filmde fizik ve astronomi severler için birkaç not düşeyim. Solucan deliği örnekle çok iyi anlatılmış.

Son günlerdeki Rosetta’nın başarısı ile filmin çakışması harika oldu,belki de bilerek denk getirdiler , kimbilir!

Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın uzay aracı Rosetta’dan çıkan ‘Philae’ adlı bir çamaşır makinesi büyüklüğündeki araç, eğer 67P adlı kuyruklu yıldızın gövdesine sıkı sıkıya tutunmayı başarırsa, taa 4.5-5 milyar yıl önceden kalma bir kalıntıyı inceleyecek.

İsmet Berkan’nın kaleminden Rosetta hakkında bazı notlar da ekleyip kapatıyorum,bol seyirler.

– Kuyruklu yıldız 67P’nin en geniş yeri 3.5 kilometre, en uzun yeri ise 4 kilometre.

– Kuyruklu yıldızın üzerinde Philae’den gönderilen radyo sinyalleri ışık hızıyla yol aldığı halde dünyaya neredeyse yarım saatte ulaşıyor. Güneşin ışığının bize 8 ışık dakikası yoldan geldiğini düşünecek olursak, kuyruklu yıldız şu an dünyadan 29 ışık dakikası, yani güneşle aramızdaki mesafenin üç katından fazla uzakta.

– Kuyruklu yıldızın yönrüngesi bize doğru. Yani önümüzdeki aylarda onu hem çıplak gözle görebileceğiz hem de onunla haberleşmek daha kolay olacak. Kim bilir, belki Philae bir de ‘Dünya selfiesi’ çeker gönderir bize!

– Philae için kuyruklu yıldızın üzerinde 1 kilometre karelik bir iniş alanı saptandı ve araç oraya indi. Ama iniş başlamazdan önce ESA’daki bilimciler başarılı iniş ihtimalini yüzde 75’den az görüyordu.

– Philae iniş sırasında ciddi arıza yaşadı, kuyruklu yıldıza da tam olarak tutunamadı ama yine de dün ilk fotoğrafını gönderdi. Yani çalışıyor.

– Philae kuyruklu yıldızın üzerinde 10 yıl kalmak üzere tasarlandı ama verimli olarak Aralık 2015’e dek çalışacak. Eğer hala pillerinde enerji varsa bu süreyi birkaç ay daha uzatmayı düşünüyor ESA.

– Rosetta, kuyruklu yıldızı yakalayana kadar bir kez Mars üç kez de dünyanın çekim gücünden yararlanarak sıçrama yaptı.

2 comments on “Film Önerisi _ İnterstellar(Uluslararası) _ 2014

  1. Geri bildirim: Film Önerisi _ Bilim Kurgu _ I Origins (KÖK) | Sedat Eser

  2. Geri bildirim: Hayabusa_2 Macerası Başladı | Oyun Merdiveni

Çözümünüzü veya yorumunuzu paylaşınız.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s