Uzayda Plankton/Bakteri Yaşayabilir mi?


Gonca ‘nın (Bilken Üniversitesi Akademisyen arkadaşım) Cosmos ve benzeri bilimsel çalışmalar önerilerinden sonra daha çok uzay haberleri okumaya başladım.

Biliyorsunuz ki uzun süredir uzayda hayat olup olmadığı araştırılıyor. Uzaya küçük araçlar gönderip , uzay havasında canlıların olup olmadığı inceleniyor.  Özellikle de ülkeler arası  “ilk keşfeden” olmak için bir rekabet de var. Türkiye olarak keşke biz de bu yarışın içinde olabilsek. 

Ruslar , uzayda planktonların yaşadığını ileri sürdüler. Planktonların ne olduğunu hatırlatalım. 

 

Hyperia

Plankton, suda bulunan, hareket yeteneği akıntıya bağımlı olan canlılara verilen genel isimdir. Genellikle mikroskobik boyutta ve tek hücrelioldukları varsayılsa da, denizanaları veya kopmuş yosunlar da okyanusbilimciler tarafından plankton olarak tanımlanır. Bitkisel planktonlara fitoplankton, hayvansal olanlarına ise zooplankton adı verilir. Göllerde, denizlerde ve akarsularda, hatta belirli şartlar altinda buzullarda bulunabilirler.

Rusların öne sunduğu görüş üzerine NASA’dan bir onay gelmedi. Kabul edilen bir teoriye göre dünyanın bir dönem büyük çoğunluğunda (%90 üzeri) tek hücreli  mikroorganizmaların olduğu kabul ediliyor. Eğer uzayda hayat varsa bu görüşün de gerçekleşme ihtimali yüksek.Atmosferdeki bakterilerle ilgili şu yazıyı okuyabilirsiniz.

agar

Haberimize dönersek , NASA’nın onaylamasıyla birlikte bu planktonların yapısı incelenecek , dünyadan uzaya taşınıp taşınmadığı araştırılacak ya da dünya dışında canlıların olduğu kabul görecek. 

plankton-iss_full

Çözümünüzü veya yorumunuzu paylaşınız.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s