Robotların Hayatımızdaki Yeri


Üniversite yıllarında PLC mühendislik  laboratuvarlarda yaptığımız deneylerle başlayan robot merakım hep sürmüştür.

frank-robot-and-frank-13724-1920x1200

Bugün izlemiş olduğum Robot&Frank filmi sonrası da yakın gelecekteki  internet / bilişim teknolojilerin de baş döndüren hızlı gelişimi sonrası robot dünyasını hayal bile edemiyorum.

Are Older Adults Willing to Accept Help from Robots? ” Yaşlı İnsanların Robot Yardımlarını Kabul Eğilimi ile ilgili bir yaz okumuştum . O yazıda da yapılan çalışmaya göre yaşlı insanların bu konuya iyimser baktıkları görülüyordu.

Amerika bu robot dünyasını  hep bir adım ileride tutarak birçok film yapmıştır .

Terminatör , Transformers , I Robot , Robocop , Yapay Zeka …  Bir de  geriye giderek neler yapıldığını araştırdım . 1973 yapımı Westworld filmi bile çekilmiş.

Mutfak Robotlarından , sanayi robotlarına kadar birçok robot türü olduğundan ben insansı robotların gelecekteki durumlarını hayal ederek birkaç tahminde bulunacağım.

  • Şüphesiz ki ilk kullanım alanlarından biri 65 ve üstü insanlar için çok fonksiyonlu bir robot sektörü doğacaktır.

Sağlık faaliyetlerini kontrol eden , hergün çeşitli ölçümler yapabilen ,  problem olduğunda belirli kişilerle iletişim kurabilen bir robot bu sektörün ilk hedeflerden biri olacaktır.

untitled

İkinci etapta ev işlerine yardım eden , hobilerinde insanlara yardımcı olan , belirli bir program doğrultusunda belirli dönemlerde rapor vermelerini içeren  fiziksel ve zihinsel aktiviteleri yaptıran , kısaca insan gelişimini sağlayıp zinde tutan bir köle değil , arkadaş yaratılması hayalgücü istekleri olan ailelerin bu sektörün gönüllü tüketicileri olacaktır.

ccc

  • Buna paralel olarak çocuklar için de temel görevi güvenlik olan ve güvenlik programı üzerine kişisel kariyer gelişimine kadar uzanabilen algoritmalarla donatılmış  hayalgücü havuzunda yüzebilirsiniz. Bununla ilgili de en fazla 5 sene içerisinde  gelecek yaşam için sinyal veren , benim hayallerimin mtesinde yeni bir film çıkacaktır.
  • Diğer bir alan da  yalnız veya  lüks insanların tercih edeceği robotlar olacaktır. Kişsel her türlü dersi veren , evin güvenliğini sağlayan ,  her türlü hobinizde sizlere arkkadaşlık eden , hatta sizinle beraber uyuyan robotlar görmeye de hazırlanmalıyız.

xx

Siz bu seriyi kendi hayalgücü ve gereksinimlerinize göre çeşitlendirebilirsiniz.

Bir gününzü düşünerek yukarıda yazdıklarımın üst noktalarını hayal edin.

Sabah kahvaltınızı istediğiniz gibi hazırlayan , sizi saatinde isteğiniz müzikle  kaldıran , iş yerinize giden yolların trafik durumunu ve hava durumunu sizin için araştıran ve size raporlayan , o günün iş yerinde iş dışında programı listeleyen ,  işte kaldığınız sürece yeni bir programlama için görev verdiğiniz  işleri yapabilen , işten dönünce sizinle satranç oynayıp hatalarınızı söyleyen , haberleri internetten indirip özet haline getiren , arama motoru görevini verip istediğiniz konuları araştırıp sizin için bulan , çiçeklerinizi sulayan , gece yatarken bir bardak ılık süt ile yatıran ve istediğiniz kitabı sizin için okuyan  bir robot düşlesenize…

Örnekler çoğaltılabilir , tek şey hayal gücünüzü kullanın.

Einstein demiş ki : “İnsan aklın sınırlarını zorlamadıkça hiçbir şeye ulaşamaz.

Beynimizin %1 lik kısmını kullanabildiğimiz bu günlerde , beynin işlevleri tanındıkça insanoğlunun hangi noktaya geleceğini tahmin edemeyiz.

2 comments on “Robotların Hayatımızdaki Yeri

  1. Geri bildirim: Duyuru_Geleneksel Ödüllü “Oyun Merdiveni” Zeka Oyunları Yarışması(3.Yarışma) | Oyun Merdiveni

  2. Geri bildirim: Mühendis / Programcılar için Film Önerisi — Ex Machina(2015) | Oyun Merdiveni

Çözümünüzü veya yorumunuzu paylaşınız.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s