Türk Lirasının Simgesi


TL  simgesinin  dünya paraları karşısında  markalaşması gibi bir durumu  önemsediğimden  bu konuyu biraz irdelemek istedim. Çünkü bazı tesadüflerle birlikte şimdi  tam olarak netleşetiremediğim ileride  ortaya çıkabilecek bazı  konuların olduğunu sezebiliyorum .Not olarak düşmek gerekirse paradaki 0’ları atmak amacıyla 31 Ocak 2005’te geçici olarak tedavülden kaldırılmış ve yerine Yeni Türk lirası kullanılmaya başlanmıştır.

Eski paraların resimlerini yayınlamayı düşünmüştüm ama biz  TL simgesine odaklanalım .  

Öncelikle TL simgesiyle  ilgili  medyanın  ne düşündüğüne bakalım :

Tasarımı yapan Tülay LALE (ki TL harflerini  oluşturan 1.tesadüf) şöyle diyor :

”Tayyip Erdoğan’ın baş harflerine, haç işaretine, Ermeni para birimine ve avroya benzetilmesi” eleştirilerine karşı Tülay Lale  ”Bizim mantığımız zaten şuydu; bu simge avro ve dolarla yarışacak bir simge olmalıydı. Herkes, ‘simgeyi gördüğümüzde avro aklımıza geliyor’ diyor ama ben de diyorum ki avro ve doları gördüğünde herkesin aklına TL gelecek” yanıtını verdi.

Yeni tasarımın niteliklerine bakıldığında gerçekten beklenen hedeflerin tutup tutmadığına bakalım :

– Kullanımı çok kolay olması

– Hem elle çizilirken hem de bilgisayarda kullanılırken kolay olmalı

–  İleride promosyon ürünlerine dönük de rahat kullanımı olmalı

– Modern olmalı

– Dolar ,Avro gibi para markaya  rakip olacak şekilde tasarlanmalı

– Bilinir , akılda kalıcı olmalı

Okuduğum Tülay Lale ‘ nin bir ifadesi dikkatimi çekti . Sadece yazarak , sizleri bilgilendirmek ve  yorumu size bırakmak istiyorum .

TL simgesinin tasarımcısı Tülay Lale, beş kardeş olduklarını ve beşinin de isimlerinin ”T” ile soy isimlerinin de ”L” ile başladığını belirterek, ”Bu anlamda aslında ailemizin isminin paramıza kazındığını düşünüyoruz” dedi.

Kendi tasarımlarında, dik ve düz çizginin üzerindeki 2 çizginin daha yatay olduğunu, ancak Merkez Bankasının bunu eğimli hale getirdiğini anlatan Lale, ”Bu 2 çizgi doğu ve batı arasındaki köprüyü de simgeliyor.”

İlk hali :

Sözlü bir ifadesinde ise L ‘nin  doğuya baktığını iletmiş ama detaya inmemişti.

Bu önemli bir ifade olup  soru işaretlerden biri olduğunu belirtme durumundayım.

TL simge yarışması için 8362 adet başvuru yapıldı. Finale 7 tasarım kaldı. Tülay Lale’ye ait tasarım birincilik ödülüne layık görüldü. Lale’nin tasarımında düz olan çizgiler, yukarı eğimli hale getirildi.

Yeni Hali :

Hiç bahsedilmeyen fakat benim dikkatle  altını çizmek istediğim bir konuyu da  iletmek istiyorum. Bu tasarım yapılırken ALTIN ORAN  kullanılmış. Bu ORANI  kullananların matematik ,mimari , fizik  konularında  bilgi sahibi  olduğunu  ve  böyle bir tasarımda  büyük bir başarı yakalayacağı düşünülmüş olmalı . Özellikle  değerlendiren kurul tarafından  bu  özelliğin ne kadar önemli olduğunu  öğrenmek isterim.

Finale kalan diğer 7 tasarım ve finale kalamayan diğer tasarımları da  görmek isterseniz ;

Altın Oran , TL baş harfleri , Euro ve Dolar işaretlerinin hikayesi ile ne kadar örtüştüğü gibi  cevaplanması gereken soruların cevabını  ileride  bulmayı hedefliyorum . Bu konuda paylaşımda bulunmak isterseniz , bu blogda yayınlayabiliriz.

Çözümünüzü veya yorumunuzu paylaşınız.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s